AWARDS

2014-15

Joey Clouvel

Department of Computing and Communication Technologies Prize for outstanding achievement in the Master of Science in Software Engineering

Jesús Marcos Morell

Department of Computing and Communication Technologies Prize for outstanding achievement in the Master of Science in eBusiness

2012-13

Lukasz Piliszczuk

Oxford Web Applications Postgraduate Award
Lukasz was awarded the Oxford Web Applications Postgraduate Award for the best dissertation in computing in December 2013

Jagdeep Singh Nagpal
The Brian Clark Memorial Prize
Awarded for the most outstanding contribution to the areas of Computing and Mathematical Sciences.

Joseph Alford
The Department of Computing and Communication Technologies Single Honours Prize
awarded for outstanding performance in a computing subject by a single honours student.

Matthew Paul Brooke
The Department of Computing and Communication Technologies Combined Honours Prize
Awarded for outstanding performance in a computing subject by a combined honours student.

Rizwan Yusoof
IEEE (the Institute of Electrical and Electronics Engineers) Prize for Final Year Telecommunications Project
Awarded for an undergraduate final year Telecommunications project.

Paul Oliver
IEEE (the Institute of Electrical and Electronics Engineers) Penultimate Prize in a Telecommunications Degree
Awarded for the best 2nd year student in programme IL - BSc Mobile Computing or in programme NK- BSc Network Computing.

Ryan Smith
The British Computer Society (BCS) Prize
Awarded for the best results by a first year student in a computing subject.

Stuart Turner
The Department of Computing and Communication Technologies Best Graduating Media Student
Awarded to a graduating student from the Media programmes with the overall best average.

Grant Readings
The Institution of Engineering and Technology (IET) Prize
awarded for outstanding performance in the past academic year by a graduating student on an IET accredited Media programme.

Alexander James Parlett
The British Computer Society (BCS) Project Prize
Awarded for the best final year project in a computing subject.

Huma Ghouri
The Dept of CCT Media Technology Prize
awarded for the best final year project on Media Technology.

Jeremy Bourgein
The Department of Computing and Communication Technologies Prize: Best Second Year Student Certificate
Awarded for the best results by a Second Year Student on an Honours degree programme.

Oliver Poole
The Department of Computing and Communication Technologies Prize: Best First Year Student Certificate
Awarded for the best results by a First Year Student on an Honours degree programme.

Andrew Hayzen
The Department of Computing and Communication Technologies Prize: Best Student Certificate
Awarded for the best results by a Foundation Year Student in Foundaton in Computing.